prieš 2 metus

Naujas albumas: Rūta Švipaitė ir Vytis Smolskas susitinka „Tylumoj“

Naujas albumas: Rūta Švipaitė ir Vytis Smolskas susitinka „Tylumoj“

Vokalistė, „The Ditties“ narė Rūta Švipaitė drauge su džiazo pianistu, klavišininku, aranžuotoju Vyčiu Smolsku sukūrė albumą „Tylumoj“. Tai muzika, gerokai besiskirianti nuo ankstesnių šių muzikantų kūrybinių veiksmų, bet kartu ir išauganti iš patirties, ieškojimų ir santykio su pasauliu. Žinodami, kad muzika turi ypatingą paguodos galią, kūrėjai įsitikinę, jog šiuo metu yra būtina dalytis šviesa per meną.

Rūta ir Vyti, drauge dirbti pradėjote dar studijų metais. Dabar štai susitinkate vėl - visiškai kitokioje muzikinėje aplinkoje, kurdami kitą muziką. Kas judu siejo kūryboje tuomet, o kas - dabar? Kaip pasikeitėte muzikoje?

Rūta: Vytį pažįstu daugiau nei 15 metų. Jau studijų lakais pamačiau, kad tai žmogus, kuris turi savitą braižą ir geba su savo instrumentu (klavišais) žongliruoti puikiai. Subūrusi anuomet gyvavusį Rūta Švipaitė Quartet, su kuriuo atlikome mano dainas, jau tada pastebėjau Vyčio gebėjimą įsiklausyti, užpildyti, eksperimentuoti. Jo dėka mano dainos regis tapdavo „kosminėmis“. Buvome jauni ir svarbiausia trokštantys ieškoti, jausti ir patirti tai, kas dar buvo tik čiupinėjama pirštų galiukais. Dabar, kai regis jau esame išsigryninę savo muzikinius braižus, mes ir vėl kartu, tik jau brandesni, bet vis dar trokštantys atrasti, ir svarbiausia nebijantys eksperimentuoti įvairiuose muzikiniuose stiliuose. Būti kūryboje man – tai būti savyje, pulsuoti ir įsiprasminti.

Vytis: Manau, pasikeitėme ne tik muzikoje, bet ir kaip asmenybės, keitėsi mūsų pasaulio suvokimas... Tuo metu mudu siejo studentiškas/idealistiškas pasaulio matymas, o dabar mes įgijome patirties, kuri praturtina ir mūsų muzikinį bendravimą.

Rūta: Paskambinau Vyčiui 2020 metų vasarą ir pasakiau, kad turiu prikūrusi naujų dainų ir trokštu jas įrašyti. Jis tuomet užsiminė, kad artimiausiu metu ketina pasinerti į muzikos prodiusavimo darbus ir pasiūlė dainas aranžuoti drauge. Per daugiau nei metus mes sukūrėme šį bendrą muzikinį vaisių - „Tylumoj“. Vyčiui užsiminiau, kad įsivaizduoju, kad dainos man girdisi tarsi apipintos elektronikos, pop, soul, funk, jazz, gospel spalvų. Žinojau, kad turime bendrus mėgstamus atlikėjus, kaip Beady Belle, Moloko, Lianne la Havas ir t.t., todėl buvau rami, kad mano muziką jis pajaus taip, kaip viduje girdžiu aš.

Rūta, albumą "Tylumoj" apibūdini kaip šeimos meto, ramaus savo laiko išdavą. Kokios temos ir išgyvenimai atsiskleidžia dainose, kokias istorijas sieki papasakoti?

Rūta: Šis albumas man yra labai asmeniškas, nes jame atskleidžiu save kaip kūrėją bei pasakoju apie savo ir vyro santykį. Visos dainos gimė iš meilės jam. Visada kūriau minorines dainas apie nepasiekiamą, įsivaizduojamą meilę be atsako. Tačiau tik sutikusi savo mylimąjį supratau, kad noriu žmonėms kalbėti apie kitokią meilę, nei patyriau iki šiol. Apie pagarbų, švelnų ir aistringą dviejų žmonių santykį; kad kiekvieną dieną esu meilėje kuri yra mano varomoji jėga. Už tą jausmą kasdien jaučiuosi dėkinga.

Albumas „Tylumoj“ - tai dainos kurtos tyloje; tai mano ir vyro laikas dviese miegant sūneliui; tai dainos kurtos karantino suvaržymo metu, kai muzika regis buvo nugrimzdusi į tylumą; tai pirmoji daina iš albumo, kurią įrašėme su Vyčiu; tai tarsi mano, kaip solistės atsivėrimas po ilgamečio ansamblinio dainavimo.

Vyti, ar paprasta tas istorijas ir būsenas sustiprinti aranžuote? Ir kiek kūrybinės laisvės gali sau leisti?

Vytis: Ne visada reikia ką nors sustiprinti, gal labiau įvilkti. Rūta kreipėsi į mane, tai yra jos sumanymas ir ji yra lydere šioje bendrystėje. Taip, aš turėjau laisvės kūryboje, tačiau galutinio sprendimo autorė visuomet buvo Rūta. Tai – jos muzika.

Ar teko ginčytis, kaip sukurti labiausiai įtikinamą, geriausią, organiškiausią skambesį?

Vytis: Teko ir ginčytis, ir diskutuoti. Manau, kad ginčas tarp kūrėjų gan dažnai lemia geresnį, paveikesnį, stipriau klausytoją paveikiantį rezultatą.

Rūta: Mes regis, dirbome gana ramiai, be didesnių aistrų ginčijantis, tačiau vieną situaciją pamenu. Dainoje „Tylumoj“ vienoje vietoje aš buvau už mažorinę o Vytis už minorinę slinktį. Visgi Vytis mane įtikino, kad čia mažiau nuspėjama būtų, jei tai būtų minorinis akordas, ir skambėtų daug šiuolaikiškiau. Kurį laiką turėjau šią vietą prisijaukinti, bet dabar ji man skamba nuostabiai. Prie kiekvienos dainos praleidome nemažai laiko tam, kad atskleistume jos charakterį geriausiai. Ilgiausiai svarstėme dėl „Love What You‘ve Done To Me“ dainos stiliaus, bet dabartinis variantas tiesiog verčia šypsotis. Tikiuosi, klausytojai tai pajus.

Dainos sukurtos lietuvių ir anglų kalbomis. Kaip kalba veikia kūrinio atmosferą, turinį? Ar tiesa, kad kalbėjimas gimtąja kalba - intymesnis, priverčiantis labiau atsiverti ir pasitikėti klausytoju?

Rūta: Kalba – tai muzika. Muzika – tai kalba. Kad ir kokia tai kalba bebūtų, man svarbu kad ji rastų kelią į širdis. Be abejo, dainuoti gimtąja kalba yra daug intymiau, nes, regis, poetiškiau galiu perteikti mintį ir žodis toks savas ir artimas. Tačiau anglų kalboje leidžiu sau labiau nuklysti į pop, soul, funk stilių pasaulį. Pasinerti į to laikmečio muzikinį gyvenimą, kuomet kūrėsi šie stiliai, man žymiai lengviau šia kalba.

Vytis: Dainuodamas gimtąją lietuvių kalba, iš tiesų dainininkas – labiau pažeidžiamas, nes mūsų kalba yra sudėtinga, ir kūrėjas turi atrasti kelią, kaip ją pasitelkti... Mano manymu, nedaug dainų lietuvių kalba gali skambėti tikrai gerai, bet jų yra.

Albumą skleidžiate internete. Ar klausytojai turės progą girdėti šią muziką koncertuose?

Rūta: Man asmeniškai EP formatas pasirodė daug patrauklesnis ir praktiškesnis, tad albumas skambės visose muzikinėse platformose. Trokštu savo dainomis pasidalinti ir gyvuose koncertuose, tad apie artėjančius renginius mano klausytojai sužinos pirmieji.

Išgyvename neramų laikmetį, stebime karo siaubą Europos širdyje, kartais svyra rankos, pradingsta ūpas ir susvyruoja prasmės pojūtis. Koks, jūsų manymu, yra muzikantų vaidmuo šiomis aplinkybėmis ir kaip patys kaip kūrėjai (ir piliečiai) kovojate už gėrį?

Rūta: Būtent taip ir jaučiausi pirmąsias pora savaičių nuo įvykių pradžios. Ir tik dėl muzikos, dėl užsibrėžtų darbų ir tikslų, kuriuos turėjau padaryti iki numatyto termino pabaigos, pavyko išsivaduoti iš šios slegiančios būsenos. Muzika visada buvo ir bus paguoda, širdies ramybės ar vidinio prabudimo šaltinis. Muzika gali būti stiprus ginklas kovojant su dezinformacija ir neveiksnumu, skatinantis netylėti ir neužmerkti akių. Mano kuriama muzika galbūt nėra tikslingai taikyta šių dienų temoms, nes ji buvo pradėta kurti pandemijos pradžioje, kai buvo daug neapibrėžtumo, nerimo, pasimetimo ir šeima buvo vienintelė atrama. Šiandien puoselėju viltį, kad mano muzika gali būti paguoda, mažas šviesos spindulys tamsioj naktį.

Vytis: Nors kūrėme šias dainas visai kitokiomis aplinkybėmis, dar nenumatydami įvykių, kurie krečia pasaulį dabar, pirmosios mūsų publikuotos dainos „New Day“ žinutė natūraliai atliepė šių dienų realijas. Nauja diena, naujas mąstymas, naujas supratimas apie vykstančius procesus pasaulyje ir kaip dėl to jaučiamės... Galiausiai, viltis.

Rūta: Labai jautriai ėmiau reaguoti, kai suvokiau, kad moterys ir mergaitės karo metu yra seksualiai išnaudojamos. Dabar kaip tik vėl intensyviai apie tai galvoju ir su mokiniais rengiame koncertą, kuriame visos lėšos bus paskirtos Ukrainos moterims paremti.

Sukūrėte pirmąjį albumą. Ar bus antrasis, trečiasis, o gal planuose nusimato visiškai kiti projektai?

Vytis: Man patinka šis procesas, kurį pradėjome su Rūta, ir tikiuosi, kad toliau turėsiu progų prisidėti prie jos naujųjų dainų.

Rūta: Negaliu nuspėti, kas manęs laukia rytoj, ypač šių dienų kontekste. Tačiau galiu daryti dabar tai, ką jaučiu ir moku geriausiai, kad jausčiausi laiminga bei įprasminanti save kaip muzikantė. Šis „muzikinis kūdikis“ – nuostabios kelionės pradžia į naujus muzikinius vandenis, savęs atradimus kaip atlikėjos ir kūrėjos... Kažkada juokiausi Vyčiui: jei tau neatsibodau dar per šiuos metus, mane išvysi labai greitai su dainų juodraščiais rankose.

Vytis: Beje, vos mes užbaigėm EP „Tylumoj“, Rūta užsiminė, kad turi dar vieną dainos idėją. Vos išgirdau demo – manyje tuoj ėmė skambėti ir aiškėti, kokia turi būti aranžuotė... Tad gali būti, kad bent vieną dainą dar tikrai pateiksime.

EP „Tylumoj“ nuo šiandien publikuojamas muzikos klausymosi platformose: Spotify, Youtube, pakartot.lt, Itunes/Apple ir kitose.

Šaltinis: music.lt
Norvegijos muzikos fėja ir Billie Eilish įkvėpėja AURORA atvyksta į Lietuvą
prieš 2 metus
Norvegijos muzikos fėja ir Billie Eilish įkvėpėja AURORA atvyksta į Lietuvą

Pasaka! Ir jums turėtų patikti ši žinia. Ramiai nenusėdinčios muzikos agentūros „8 Days A Week“ koncertų kalendoriuje – naujas, Lietuvoje dar negirdėtas ir neregėtas vardas. Paskelbta, kad 2022 m.…

Šaltinis: music.lt
Niujorko rokeriai „Wildstreet“, pavergę tūkstančių klausytojų širdis 80’ųjų roko skambesiu, pirmą kartą atvyksta į Lietuvą!
prieš metus
Niujorko rokeriai „Wildstreet“, pavergę tūkstančių klausytojų širdis 80’ųjų roko skambesiu, pirmą kartą atvyksta į Lietuvą!

Turo po Europą metu grupė surengs 28 koncertus, 10 skirtingų šalių. Turėdami daugiau nei 6 mln. peržiūrų „Spotify“ platformoje, tiek pat peržiūrų ir „Youtube“ platformoje, daugiau nei 80 tūkst. sekėjų…

Šaltinis: music.lt
„2Kvėpavimas“ pristato naują dainą: pavyko merginų himnas
prieš 2 metus
„2Kvėpavimas“ pristato naują dainą: pavyko merginų himnas

Naujausią dainą „Panamera“ pavadinęs grupės „2Kvėpavimas“ lyderis Denisas buvo tikras, kad niekam klausimų dėl to nekils. Tačiau pirmiausia jų ir sulaukė. Nemažai žmonių, kurie dar neklausė dainos,…

Šaltinis: music.lt
Operos superžvaigždė Asmik Grigorian antrąją Kalėdų dieną Vilniuje surengs koncertą
prieš 4 metus
Operos superžvaigždė Asmik Grigorian antrąją Kalėdų dieną Vilniuje surengs koncertą

Geriausia operos soliste pasaulyje pripažinta Asmik Grigorian per gražiausias metų šventes atrado laiko ir antrąją Kalėdų dieną nori juo pasidalinti su savo gerbėjais Vilniuje. Gruodžio 26 d. Lietuvos…

Šaltinis: music.lt