Ketvirtadienio, lapkričio 11 dienos, vakarą vienas geriausiai vertinamų šalies prodiuserių Leon Somov nustebimo muzikos gerbėjus Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje debiutavęs kaip elektroniką ir folklorą unikaliai sujungiančio kūrinio „Perpetuum“ (liet. „Amžinai“) autorius.
„Perpetuum“ – tai aštuonių dalių „world music“ stiliaus kūrinys, kuriame muzikaliai, skambant elektroninei muzikai, styginių kvartetui, perkusijai ir autentiškoms liaudies dainoms pasakojama žmogaus viso gyvenimo raidos istorija – nuo gimimo iki mirties.
Aštuoniose savo charakteriu skirtingose kūrinio dalyse didingai perteiktą žmogaus gyvenimo ciklą sustiprino folkloro ansamblio „Arinuška“ atliekamos slavų liaudies dainos, tarp jų – ukrainietiškos, rusiškos, baltarusiškos ir lenkiškos kompozicijos.
[nuotrauka2]„Niekada nenorėjau rištis tik prie elektroninės muzikos“, – po koncerto pasakojo netikėtame muzikiniame amplua atsidūręs Leon Somov. „Man svarbu muzika, negalvoju, ar tai elektroninė, folklorinė ar dar kitokia muzika. Svarbu, kaip ji skamba, kokias muzikines mintis, emociją ir jausmus sukelia. Graži muzika yra graži muzika!“
Leon Somov kompozicija „Perpetuum“ Vilniuje prasidėjo jau XVI-as tarptautinio folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“. Pasak direktorės Irenos Zacharovos, festivalis siekia šiuolaikine muzikine kalba pristatyti tradicinę liaudies kultūrą ir folklorą, ypač jaunesnei klausytojų auditorijai.
Festivalis kiekvienas metais savo klausytojams dovanoja „world music“ stiliaus kūrinius, prie kurių bendradarbiauja žinomi Lietuvos kompozitoriai. Svarbiausias šių metų festivalio kūrinys „Perpetuum“ gimė po to, kai prieš dvejus metus folkloro ansamblis „Arinuška“ kartu groti pakvietė elektroninės muzikos kūrėją Leon Somov.
[nuotrauka3]Kurdamas „Perpetuum“ Leon Somov drąsiai interpretavo folkloro melodijas, keisdamas dainų struktūras, vokalinių linijų melodiją bei siekdamas sujungti atskirus motyvus ir kūrinius į vieningai skambančią ir istoriją pasakojančią visumą.
Anot prodiuserio, kai kurie pakeitimai ypač drąsūs, o kūriniai itin nutolę nuo originalių liaudies dainų versijų, tačiau dvasinė folkloro visuma ir autentiškos melodijos labai gerai įsinėrė į naują šiuolaikinį elektroninį skambesį.
Prie Leon Somov bei Irenos ir Nikolajaus Zacharovų vadovaujamo ansamblio „Arinuška“ taip pat prisijungė Čiurlionio kvartetas (styginiai), kuriam aranžuotes sukūrė Jievaras Jasinskis, perkusininkas Džiugas Daugirda (mušamieji). Visi muzikantai ir atlikėjai kūrinį gyvai pirmą kartą pristatė Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje susirinkusiems žiūrovams, sukūrę idealų balansą tarp instrumentinių dalių ir vokalinės muzikos.
[nuotrauka4]Didingai ir aistringai skambančiai muzikai ypač tiko kilni Vilniaus filharmonijos erdvė. Leon Somov, labai džiaugėsi šia erdve: „Man tai – ypač garbinga ir šventa muzikai vieta, o galimybė čia koncertuoti – ypatingas momentas.“
Artimiausiu metu Leon Somov atliekamą muziką taip pat bus galima išgirsti koncertuose Klaipėdoje ir Vilniuje, kur pasirodys kartu su talentinga dainininke Dileta. Šiemet jie kartu išleido albumą „Find You“ ir jau kuria dainas antrajam grupės įrašui. Lapkričio 20 dieną Leon Somov & Dileta koncertuos Klaipėdoje muzikos klube „Jazzpilis“, o lapkričio 27 dieną – Vilniuje, muzikos klube „Tamsta“.