Brian May atskleidė, kad prieš albumo „A Night At The Opera“ (1975 m.) išleidimą Queen buvo taip įlindę į skolas, kad jei nebūtų sulaukę sėkmės, grupei būtų tekę išsižadėti svajonių ir išsiskirstyti. Šis ketvirtasis jų studijinis albumas su tokiais hitais kaip „Bohemian Rhapsody“ ir „You’re My Best Friend“ tapo tikru išsigelbėjimo ratu.
– Mes ne tik buvome nepasiturintys, bet ir iki ausų prasiskolinę, – prisipažino B. May. – Negalėjome sumokėti garsistams, apšvietėjams ir visiems kitiems, su kuriais dirbome. Priėjome kritinį tašką. Jei albumui būtų nepasisekę, greičiausiai „Queen“ būtų iširusi. Tai buvo brangus, nepaprasto sudėtingumo albumas. Netgi dabar jo klausantis, stebiuosi, kaip mums pavyko išgauti kai kuriuos niuansus.
– Prisimenu dieną, kai atvykome įrašinėti šio albumo. Tvyrojo atmosfera, tarsi šitai yra gyvybės ar mirties klausimas, – kolegai paantrino Roger Taylor.
O ar tiesa, kad 1981-aisiais, įrašinėjant „Under Pressure“, gimė ir daugiau dainų su Davidu Bowie?
„Record Collector“ žurnalo interviu Roger Taylor papasakojo, kad Montrė (Šveicarija) vynu ir kokainu „paskanintos“ įrašų sesijos „Mountain Studios“ sienos girdėjo žymiai daugiau nei „Under Pressure“. Iš tiesų D. Bowie buvo pakviestas su „Queen“ įrašyti dainą, pavadintą „Cool Cat“, tačiau liko toks nusivylęs rezultatu, kad paprašė viską ištrinti. O tada atmosfera praskaidrėjo: Freddie su Davidu ėmė „jamminti“, kas tik jiems tuo metu šovė į galvą.
Bet ar visa tai buvo įrašyta?
– Jei pasikuistume archyvuose, tikriausiai kažką rastume, – atsakė R. Taylor.
– Grojome keisčiausius kūrinius, pavyzdžiui, senas „Cream“ dainas – ant juokų įrašėme „N.S.U.“ ir „I Feel Free“ koverius. O tada nusprendėme: sukurkime ir kokią mūsų bendrą dainą.
[nuotrauka2]Toji daina, žinoma, buvo garsioji „Under Pressure“. Kokia jos gimimo istorija?
– Kiekvienas mūsų pasikeisdami ėjom į vokalo įrašymo kabiną nesiklausę, ką įrašė kiti. Tiesiog ant paleistos demo versijos (Rogero Tayloro sukurtos „Feel Like“) improvizuodami dainavom atsitiktinius žodžius ar garsus, kurie tik tuo momentu šovė į galvą, – atskleidė B. May.
– Tada sumanėm atrinkti atskiras dalis ir iš jų suklijuoti tokį lyg ir ‘best of’ įrašą. O po to atsitraukėm, nes Davidas ėmėsi kurti dainos tekstą, atsiremdamas tik į mūsų jau sugalvotus žodžius „under pressure“. Taip kurti dainas mums nebuvo būdinga, bet nesikišome, nes tą akimirką Davidą apėmė dieviškas įkvėpimas.
O kaip gimė žymusis „Under Pressure“ bosinės gitaros rifas?
Dėl šio fakto net ir patys „Queen“ nariai nėra tikri, bet realiausia versija, kad jį sukūrė John Deacon, kuris, anot R. Tayloro, grojo jį visą iki pietų trukusios sesijos laiką. Tačiau galbūt „Under Pressure“ būtų skambėjusi visai kitaip, nes kai visi 5 muzikantai po pietų pertraukos vėl grįžo į studiją, J. Deacon rifą jau buvo pamiršęs – jį prisiminė tik R. Tayloras. O D. Bowie šį rifą tik šiek tiek pakeitė.
[nuotrauka3]„Under Pressure“ (kurią pradžioje norėta pavadinti „People On Streets“) tapo antruoju „Queen“ hitu, pakilusiu į pirmą britų topų vietą (pirmasis buvo „Bohemian Rhapsody“), o Bowie'io – trečiuoju. Vėliau šis singlas buvo įtrauktas į „Queen“ albumą „Hot Space“ (1982), 4 geriausių grupės dainų rinkinius ir 5 D. Bowie rinkinius.
Ši bendra daina gyvai niekada taip ir nebuvo sudainuota. Bet „Queen“ ją grodavo visuose savo koncertuose (įskaitant Vemblio stadione), o D. Bowie'io vokalines partijas atlikdavo Mercury unisonu su R. Tayloru. Tuo tarpu Bowie pirmąkart ją gyvai sudainavo tik po Mercury'io mirties – 1992-ųjų labdaringame Freddie Mercury atminimo koncerte kartu su Annie Lennox. Bet nuo tada jis įtraukė dainą į daugelį savo koncertinių pasirodymų, atlikdamas ją su savo bosiste Gail Ann Dorsey. O prėjus 12-ai metų nuo „jamminimo“ su Freddie, D. Bowie išleido ir savo „Cream“ dainos „I Feel Free“ versiją, kuri pateko į jo albumą „Black Tie White Noise“.
Queen – Feel Like (demo versija, vėliau tapusi „Under Pressure“)
D. Bowie – „I Feel Free“ („Cream“ dainos koveris)
„Queen“ su David Bowie – „Under Pressure“