Lietuvos prestižą pasaulyje jau kurį laiką keliantis post-džiazo trio „Sheep Got Waxed“ šįkart nustebino Švedijos publiką. Grupė įspūdingai atidarė savaitgalį Stokholme prasidėjusį tarptautinį nebyliojo kino festivalį „Sounds of Silence“. Spalio 8 d. Stokholmo kino teatre BIO VICTOR grupė gyvu koncertu įgarsino 1923 m. režisieriaus Mauritzo Stillerio sukurtą nebylųjį filmą „Gunnar Hedes saga / The Blizzard“(liet. „Pūga“), sukurtą pagal švedų rašytojos Selmos Lagerlef apsakymą „Dvaro rūmų legenda” (orig. „En Herrgårdssägen“).
Tai 1923 metais nufilmuota švedų drama; filmas apie muzikantą, kuriam, mirus jo tėvui, tenka perimti elnių prekybos verslą. „Pirmas įspūdis peržiūrėjus juostą – šį filmą gera žiūrėti ir be garso. Todėl pirmiausia susimąsčiau, kad jeigu jau bandysime jį įgarsinti, turime pasistengti, kad tai būtų geriau už tylą“, – prisimena grupės saksofonininkas Simonas Šipavičius.
„Džiaugiuosi, kad tarptautinis nebylaus kino festivalis „Sounds of Silence” startavo labai laiku, t.y. praėjus savaitei po Švedijoje panaikintų bet kokių pandeminių ribojimų kultūriniams renginiams. Nepaprastai miela matyti vėl pilnas kino sales ir auditorijos gyvas reakcijas. Trio „Sheep Got Waxed” švedų kino juostai sukurtų improvizacijų koncertas Stokholme sulaukė audringų publikos ovacijų ir komplimentų. Grupės nariams tokia publikos reakcija ir jų kūrybos įvertinimas – be abejo, reikšmingas”, – po festivalio atidarymo įspūdžiais dalijasi Liana Ruokytė-Jonsson, LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje.
[nuotrauka2]Nustebinti nebyliojo kino gerbėjus atlikėjams išties pavyko: „Smagu, kad festivalio „Sounds of Silence“ atidarymui buvo pasirinkta lietuvių grupė „Sheep Got Waxed“. Puikios improvizacijos kilstelėjo patį pasakojimą į kitą dimensiją, suteikė jam naujų emocijų, spalvų, dramatizmo ir originalios ritmikos. Mūsų festivalio tikslas – inicijuoti susitikimus tarp 100 metų nebyliųjų filmų ir šiuolaikinės muzikos, pranokstant laiką. Ir tas stebuklas įvyko. „Sheep Got Waxed“ filmui sukurtas garso takelis ne tik parodė pagarbų požiūrį į filmą ir prisitaikė prie filmo istorijos, bet ir pakylėjo, išryškino vaizdus, visos atkurtosios „Gunaro Hedeso sagos” istoriją ir atgaivino ją, prikeldami naujam gyvenimui”, – sakė Švedijos kino instituto nacionalinės filmotekos vadovas Danialas Brännströmas.
„Džiaugiamės galėdami būti festivalio „atidarytuvais”. Tikimės, kad tapome gerais bei patikimais garsiniais tarpininkais tarp filmo ir žiūrovo ir atidarėme festivalį taip, kad nesinorėtų jo uždaryti“, – po koncerto kalbėjo patys grupės nariai. Pasak jų, nebylųjį kiną patiems tenka žiūrėti tik tuomet, kai tenka jį garsinti. „Labai džiaugiamės šia patirtimi – teko matyti daug senų gerų filmų, dažnai liekame sužavėti ir nustebinti. O pati nebyliojo kino patirtis iš tikro yra arčiau negu įsivaizduojame. Užtenka tik ekrane išjungti garsą...“, – sako muzikantai.
„Sheep Got Waxed“ pasirodymą festivalyje „Sounds of Silence“ organizavo Švedijos kino instituto nacionalinė filmoteka „Cinemateket”, bendradarbiaudama su Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Liana Ruokyte-Jonsson, o jį parėmė Lietuvos kultūros institutas.
Festivalio, kuris organizuojamas bendradarbiaujant su Europos šalių kultūros institutų Stokholme tinklu EUNIC, metu spalio 8–14 d. iš viso buvo parodyti septyni begarsiai filmai, ir jų vaizdus lydėjo eklektiškas garsynas, – jį kūrė šiuolaikinės muzikos atlikėjai iš septynių Europos šalių. Nebyliuosius filmus įgarsinti pasirinktos įvairių stilių grupės ir atlikėjai iš Lietuvos, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Vengrijos, Lenkijos ir Ukrainos. Festivalyje gyvai įgarsinti archyviniai filmai: Alfredo Hitchcocko „Šantažas”, Richardo Boleslawskio „Stebuklas prie Vislos”, F. W. Murnau „Faustas – vokiečių liaudies pasaka”, Michaelo Curitzo „Nepageidaujamas”, Mikhailo Kaufmano „Neprilygstama kampanija” ir kt.
Grįžęs į Lietuvą „Sheep Got Waxed“ trejetas sustoti neketina – po ilgiau nei įprastai trukusios koncertinės tylos grupė netrukus žada klausytojams padovanoti naują singlą iš būsimo albumo.